Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

W dzisiejszych czasach nie myślimy o spłacie kredytu hipotecznego, który zaciągnęliśmy w określonej instytucji bankowej. Staramy się przede wszystkim o gromadzenie środków na naszym koncie bankowym, aby w terminie uregulować należność i mieć spokój na kolejny miesiąc od tego zobowiązania. Jak spłata kredytu hipotecznego wygląda w praktyce?

Warto pamiętać, że gdy ubiegamy się o przydzielenie kredytu hipotecznego składając odpowiednie formularze – automatycznie jesteśmy zobowiązani do terminowych spłat naszego kredytu hipotecznego. Wiele osób na początku o tym zapomina, a później bardzo często żałuje. Na samym początku zaślepiają nas pieniądze, które otrzymujemy od banku po podpisaniu umowy kredytu hipotecznego. Wielu ludzi to właśnie pieniądze gubią najczęściej. Z pewnością wiele osób chciałoby spłacić swój kredyt hipoteczny nieco wcześniej, niż wyznaczył to bank w umowie czy harmonogramie spłaty. Zatem o czym warto pamiętać w przypadku spłaty kredytu hipotecznego?

Między innymi o tym, aby przeanalizować dokładnie domową księgę kosztów i przychodów i określić swój budżet domowy. Później ustalić z bankiem wysokość raty. W tej kwestii należy przede wszystkim bezwzględnie pamiętać o swoich realnych możliwościach spłaty. Rata nie powinna być kolosalnie wysoka, tylko dopasowana do naszych możliwości finansowych. Bywa, że osoby biorą największą ratę, myśląc, że szybciej spłacą zobowiązanie wobec banku jakim jest kredyt hipoteczny. Jeśli posiadamy wystarczające środki na pokrycie spłaty całości kredytu hipotecznego wcześniej, niż jest to ustalone w umowie wiążącej obie strony – należy jeszcze raz ją przeanalizować i dowiedzieć się czy nie ma dodatkowych opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Większość osób, które posiadają środki na pokrycie całości zaciągniętego wcześniej zobowiązania bankowego pragnie jak najszybciej spłacić tą należność. Jednakże wiele z tych osób lekceważy dodatkowe opłaty z tytułu nadpłaty kredytowej nie wiedząc nawet, że w umowie, którą podpisali może wystąpić punkt o dodatkowych opłatach z korzyścią dla banku. Wysokie kwoty pieniężne jako rekompensata dla banku w postaci wcześniejszej spłaty mogą zdecydowanie wpłynąć na zmianę naszej decyzji o wcześniejszej spłacie w trybie natychmiastowym.

Wcześniejsza spłata

Wielu ludzi obawia się w rzeczywistości spłaty kredytu hipotecznego. Prawdopodobnie dlatego, że wysokie kwoty kredytów hipotecznych często przerażają i wielu ludzi uważa, że nie podoła temu zadaniu. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby środki pieniężne były co miesiąc na naszym koncie bankowym, gdy zbliża się termin pobrania raty przez bank. Jeśli spłacamy raty w terminie – jesteśmy dla banku osobami godnymi zaufania, dzięki czemu w przyszłości możemy starać się o drugi, dowolny typ kredytu na określony przez nas cel. Warto jednak pamiętać, że istnieje szereg instytucji finansowych, w których możemy uniknąć opłaty związanej ze wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego. Mamy możliwość spłaty zarówno w terminie oraz dokonywanie wcześniejszych spłat. Opłaty lub ich brak za nadpłatę kredytu hipotecznego w poszczególnych instytucjach prezentuje następująco tabela poniżej.

BankOpłataKiedy bank pobiera opłatę?
Bank Pocztowy0 proc.Bank nie pobiera opłaty.
BZ WBK0 proc.Bank nie pobiera opłaty.
mBank0 proc.Bank nie pobiera opłaty.
MultiBank0 proc.Bank nie pobiera opłaty.
Bank BGŻ1 proc.Przez 5 lat od daty podpisania umowy kredytu.
Kredyt Bank1 proc.Przez 5 lat od daty uruchomienia kredytu.
Polbank EFG1 proc.Przez cały okres kredytowania.
Pekao1,25 proc.Przez cały okres kredytowania.
Fortis Bank1,5 proc.Przez 3 lat od daty uruchomienia kredytu.
ING Bank Śląski1,5 proc.Przez 5 lat od daty uruchomienia kredytu, jeśli nadpłata przekracza 30 proc. kwoty udzielonego kredytu.
PKO BP1,5 proc.
0,5 proc.
Przez cały okres kredytowania, w przypadku całkowitej spłaty
Przez 2 lata od daty podpisania umowy kredytu, w przypadku częściowej spłaty.
Deutsche Bank PBC2 proc.Przez 3 lat od daty uruchomienia kredytu.
Millennium2 proc.Przez 3 lat od daty uruchomienia kredytu, jeśli nadpłata przekracza 30 proc. kwoty aktualnego salda kredytu.
Nordea2 proc.Przez 3 lat od daty uruchomienia kredytu, jeśli nadpłata przekracza 30 proc. kwoty aktualnego salda kredytu.

Dodaj komentarz