Podatek bankowy: Koniec kredytów hipotecznych!

Ostatnimi czasy nie jest łatwo w polskiej bankowości: kłopoty z frankowiczami, wyższe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Pomocy Kredytobiorcom, pojawiające się pierwsze zwiastuny kłopotów z wypłacalnością… Reforma pomysłu PiS – tzw. podatek bankowy zdaje się przechylać czarę goryczy… Czy to koniec kredytów  hipotecznych?

Ta sytuacja może się tak skończyć. Po złotym okresie na wzięcie kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego, szykuje się ogromny kryzys. Zapowiadane podniesienie stawek procentowych, topniejące zasoby w programie Mieszkanie dla Młodych, podwyższony minimalny wkład własny do kredytu – prognozy o tym, że od 2016 roku wzięcie kredytu hipotecznego i mieszkaniowego będzie o wiele trudniejsze, pojawiały się już wielokrotnie.

O jeden podatek za daleko

Szalę goryczy przechyla właśnie nowy projekt PiS dotyczący podatku bankowego. Chociaż brak szczegółów ustawy potwierdzonych na 100%, w środowisku bankowych już podniosła się wrzawa.
Koniec końców okazać się może, że szanse na wzięcie kredytu będą równe zeru –możliwe, że część banków całkowicie zawiesi udzielanie kredytów hipotecznych i mieszkaniowych. Pierwszych deklaracji będzie można spodziewać się zapewne wraz z ustaleniem ostatecznego kształtu nowego przepisu.

Długofalowe konsekwencje

Pewny jest natomiast wzrost kosztów kredytów. Będzie to mieć związek z większymi marżami i opłatami dla banków, które w ten sposób będą chciały zrekompensować (choćby częściowo) koszty poniesione w związku z podatkiem.

Według prognoz podatek bankowy, zamiast korzyści, przyniesie więcej strat – łącznie z poważnym obniżeniem tempa przyrostu gospodarczego. W związku z problemami w bankowości trudniej będzie uzyskać kredyt na duże projekty infrastrukturalne  – chociaż bezpośrednimi ofiarami podatku zostaną banki i inne duże korporacje, które zostaną bez możliwości wzięcia kredytu na nowe inwestycje, to na długofalowych konsekwencjach nowego projektu ucierpi cała gospodarka.

Dodaj komentarz