Ostatni moment na korzystny kredyt hipoteczny

Policzyć na palcach można zapewne ludzi, którzy posiadają jakieś oszczędności i których dzięki temu stać na kupno mieszkania, czy domu. Teraz jeszcze mają szansę ci, których los nie obdarzył takimi zasobami, że mogą odłożyć na konto. Do końca 2013 roku można zaciągać kredyt na mieszkanie na 100% wartości nieruchomości. Sprzyjający jest też niski poziom stóp procentowych, dzięki którym oprocentowanie rat jest nadal. Bardzo atrakcyjne i korzystne. Obawy budzi wzrost marż, który jest przeszkoda w dostępności kredytów.

Przeciętne oprocentowanie dla kredytów z 25% wkładem własnym jest obecnie na poziomie 4,34%. Jeszcze pół roku temu było to 4,59%. Poziom oprocentowania kredytów hipotecznych zależny jest od dwóch czynników-stóp procentowych i marż.

Dla porównania we wrześniu 2012 roku średnie oprocentowanie wynosiło 6,6%. Osoba spłacająca w tym czasie kredyt na kwotę 200 000 PLN zaciągniętego na 30 lat, musiała płacić co miesiąc około 1285 zł. Dzisiaj jest to jedynie 994 zł.

Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie kredytu może w przyszłości wzrosnąć. Decydując się na kredyt na mieszkanie przy obecnej wysokości stóp procentowych , należy liczyć się, że warunki w przyszłości mogą się zmienić. Pozwoli to przygotować się na ewentualny szok dla budżetu domowego.

Rekomendacja S

Nowa rekomendacja S, tylko do końca roku pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Najbliższe trzy miesiące są bowiem ostatnim momentem na skorzystanie z kredytu na 100%. Rok 22014 przyniesie za sobą zmiany dotyczące tego, że banku będą mogły udziale kredytu z minimum 5% wkładem własnym . Zgodnie z Rekomendacją S poziom wymaganego wkładu własnego będzie podwyższany z roku na rok. Planując zakup własnego mieszkania w najbliższych latach, warto już dzisiaj zacząć regularnie odkładać środki na ten cel. Zmianie ulegnie także czas, na jaki banki, będą mogły udzielić finansowania. Od początku przyszłego roku nie będzie można otrzymać kredytu na dłużej niż 35 lat.
Osoby dysponujące niższym zasobem materialnym będą po prostu decydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, które są tańsza niż te od dewelopera. Dodatkowo większość z nich finansuje zakup w całości z kredytu, bądź wnosząc od siebie niski wkład własny.

Każdy kredytobiorca decydujący się na kredyt hipoteczny wie, że musi być przygotowany finansowo an różne ewentualności. Jednak warunki obecne są naprawdę obiecujące i warto jeszcze skorzystać z nich do końca 2013 oku.

Dodaj komentarz