Opłacalne konto w bankach zagranicznych

Jako Polacy mamy już we krwi zakładanie kont bankowych w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Zanim jednak zdecydujemy się założyć zagraniczne konto, dokładnie przeliczmy, czy nam się to opłaci.

Zakładając konta na zagranicznym terytorium nie trzeba starać się o żadne pozwolenia, zgody. Można także odpuścić sobie zgłoszenie powstania konta w polskich urzędach. Praktyka nakazuje jedynie realizację wymogów przedstawianych przez przedstawicieli lokalnego prawa w państwie, gdzie nasze konto ma zostać założone. Tamtejsze banki często przywiązują także wagę do tego, by właściciel zakładanego konta potwierdził fakt posiadania adresu w określonym kraju oraz numeru identyfikacji podatkowej. Jeśli szykujesz się do wyjazdu za granicę na dłuższy okres w celach naukowych lub zarobkowych, założenie konta nie powinno sprawić Ci większych problemów. Oczywiście, jeśli wrócisz do kraju, możesz w dalszym ciągu korzystać z zagranicznego konta.

Jeśli chcemy założyć konto za granicą bez konieczności wyjeżdżania z Polski, będzie to nieco trudniejszy zabieg. Jeżeli trafimy nawet na bank nie oczekujący, abyśmy przedłożyli mu zagraniczny adres, to potrzebna być może wizyta w danym oddziale, także w wypadku, gdy bank będzie tylko internetowy. Ostatni czas zmian sprawił, że wiele banków zagranicznych jako pierwsi wychodzi w stronę polskiego Klienta. Wielka Brytania, Irlandia oraz inne państwa goszczące niezliczone rzesze Polaków migrujących za lepszym zarobkiem umożliwiają zakładanie kont bez konieczności potwierdzania autentyczności adresów. Język polski także częściej pojawia się wśród osób odpowiadających za obsługę.

Bycie posiadaczem zagranicznego konta po to, by korzystać zeń w Polsce, w praktyce nie będzie się wiązało z opłacalnością. Przelewy dokonywane stamtąd będą droższe od krajowych. Gdy będziesz wypłacać gotówkę z bankomatu w Polsce – zapłacisz także wysokie prowizje. Karta płatnicza z zagranicznego banku generuje koszty przeliczania walut. Jeśli rzadko podróżuje się za granicę –  nie warto ponosić aż takich kosztów.

Obecność konta zagranicznego będzie w pełni uzasadnione tylko wtedy, gdy zagranica jest naszym drugim domem, tam pracujemy lub się uczymy. Konto przydaje się także w sytuacjach, gdy chcemy zainwestować kapitał poprzez zakup funduszy inwestycyjnych. Zakładanie działalności gospodarczej za granicą sprzyja zakładaniu konta generującego przychody oraz należności dla osób oraz instytucji współpracującymi z nami jako podmiotem gospodarczym. Konto utworzone w obcym państwie i w oparciu o obcą walutę powinno służyć naszym potrzebom w optymalny sposób.

Dodaj komentarz