Kredyt hipoteczny w liczbach

Jaka jest wartość wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce? Ile kredytów jest udzielanych w każdym kwartale? Ile mieszkań i domów jest aktualnie obciążonych hipoteką? Odpowiedzi na te pytania z pewnością zaciekawią każdego, kto ma lub dopiero ubiega się o kredyt hipoteczny.

Na te i inne pytania odpowiadają analitycy z centrum AMRON-SAFRiN, który należy z Związku Banków Polskich i jest instytucją powołaną przez banki w celu zbierania informacji m.in. o rynku nieruchomości, hipotekach i kredytach.

Najbardziej aktualny raport dotyczy III kwartału 2011r. i przede wszystkim pokazuje nam dokładnie, że rynek kredytów hipotecznych w Polsce ma się bardzo dobrze. Od 2006 roku aż do teraz rośnie systematycznie liczba aktywnych kredytów hipotecznych. W 2006r. było prawie 950 tys. czynnych kredytów hipotecznych. Dwa lata później był to już 1,3mln kredytów. kredytów 2010 roku kredytów hipotecznych było już prawie 1,45 mln, a na koniec III kwartału 2011r. po raz pierwszy liczba kredytów przekroczyła barierę 1,6 mln.

To oznacza, że kredytów hipotecznych wciąż przybywa, a liczba osób, które są świadome z zalet korzystania z kredytów zabezpieczonych hipoteką wciąż rośnie. Atrakcyjność oprocentowania kredytów hipotecznych w zestawieniu z każdym innym typem kredytu jest znana każdemu, a rosnąca zdolność kredytowa Polaków i chęć posiadania własnego mieszkania powodują, że coraz chętniej i ufniej podchodzimy do sposobu finansowania nieruchomości.

Liczba nowo podpisanych umów kredytowych

Do bardzo ciekawych danych można zaliczyć liczbę zawieranych umów kredytowych. W ciągu 12 miesięcy nowych umów kredytowych było aż 236 266. To prawie ćwierć miliona nowych kredytów hipotecznych.

Szczegółowo dane te przedstawiają się następująco:

  • IV kwartał 2010r. – 56 920 nowych kredytów hipotecznych
  • I 2011r. – 57 578
  • II 2011r. – 62 197
  • III 2011r. – 59 571

W ostatnim kwartale ujętym w raporcie mamy też informację, że wartość udzielonych wtedy kredytów wyniosła 12,774 mld PLN. To znaczy, że średnia wartość pojedynczej umowy kredytowej wyniosła prawie 215 tys. PLN.

W jakiej walucie zaciągamy kredyt hipoteczny

W III kwartale 2011 roku zdecydowanie największą popularnością cieszyły się kredyty udzielane w złotychByło ich aż 78,4%. W tym czasie malała dostępność kredytów udzielanych we frankach oraz banki zaczęły podwyższać marże kredytów w euro. To spowodowało, że kredyty hipoteczne w CHF stanowiły 9,8%, co należy uznać za dobry wynik i jako przyczynę tego stanu należy brać pod uwagę wysoki kurs franka oraz stopy procentowe na minimalnym poziomie. Więcej udzielonych kredytów było w euro, bo 11,8%, co jednak i tak oznaczało spadek z ponad 14% względem poprzedniego kwartału.

Struktura wyskości kredytu, wskaźnika LTV oraz okresu kredytowania.

W omawianym okresie najwięcej kredytów bo aż 31% było udzielanych na kwoty w przedziale od 100 to 200 tys. zł. Po około 20% to kredyty 200-300 tys zł oraz podobnie kredyty o wartości 300-400 tys. zł. Co ciekawe, niespełna 1% kredytów hipotecznych opiewał na kwoty powyżej 1 miliona złotych.

Jeżeli chodzi o wskaźnik LTV to po ostatnich rekomendacjach, lepiej wygląda struktura tego wskaźnika. Odnotowano spadek kredytów kredytów LTV powyżej 80% do ogólnej wartości 52,2%, co było wynikiem lepszym o 3,1% w stosunku do poprzedniego okresu. W dalszym ciągu to jednak ponad połowa wszystkich nowo udzielanych kredytów, bo może świadczyć o ogólnym braku oszczędności przez Polaków.

Jeżeli chodzi o okres kredytowana to ponad 60% wszystkich nowych kredytów zaciąganych jest na 25-35 lat. Niepokojące jest to, że 8,8% to okres powyżej 35 lat. Suma odsetek przy takim okresie kredytowania osiąga już bardzo duże wartości co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców. Zdecydowanie radzimy nie zaciągać kredytów na tak długi okres.

Dla przykładu weźmy kredyt hipoteczny w kwocie 300 tys. zł po oprocentowaniu nominalnym 6% zaciągany w naszej walucie w równych ratach:

  • Okres kredytowania 25 lat: Suma odsetek 280 tys, rata 1932zł
  • Okres kredytowania 35 lat: Suma odsetek 418 tys, rata 1710zł

Zaciągając kredyt na okres 10 lat dłuższy oddamy aż 138 tys. zł więcej odsetek (czyli aż o 50% więcej niż przy kredycie na 25 lat), zyskując o. 220zł niższą ratę. Czy to jest opłacane, to pozostawiamy każdemu do jego własnej oceny.

Prognozy na 2012 rok

Wg centrum AMRON oraz sondy przeprowadzonej przez Open Finance wśród największych banków na naszym rynku wynika, że liczba nowych kredytów można spaść o 15-20%, a w skrajnych przypadkach nawet o 40%, co mogłoby oznaczać sporą zapaść na rynku nieruchomości. Tak słabe prognozy są podyktowane ogólnym spowolnieniem gospodarczym, wprowadzeniem w życie Rekomendacji SIII oraz coraz mniejszą dostępnością atrakcyjnych kredytów walutowych.

Dodaj komentarz