Kredyt hipoteczny? Jaka przyszłość kredytów we franku?

Nie ma najmniejszych wątpliwości. Oferowany kredyt hipoteczny we szwajcarskich frankach, całkowicie znika z oferty wszystkich banków. Niezależni eksperci finansowi powiedzieli wprost: Kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie jest niebezpieczny dla portfeli polskich kredytobiorców. Na początku 2009 roku temat bezpieczeństwa tej grupy kredytobiorców był poddawany jeszcze dyskusji. Wspomnienia z ostatnich wakacji, to jednak czas wyciągnięcia ostatecznego wniosku. Kredyty mieszkaniowe przestaną być udzielane na gruncie polskim.

Specjaliści ze świata finansów tłumaczą decyzje w następujący sposób. Skok kursu franka szwajcarskiego o blisko 30% kredytobiorcy odczuli natychmiast. Całkiem inaczej sytuacja wygląda, gdy podnoszone są stopy procentowe. Niezaprzeczalnym faktem bowiem staje się, że z dnia na dzień, gwałtownie zmienia się wartość kredytu mieszkaniowego. Eksperci jednocześnie przypominają, w nieodległej przeszłości klient, który decydował się na kupno mieszkania na kredyt, mógł w każdej chwili sprzedać nieruchomość, spłacić cały kredyt i mieć dodatkowe pieniądze z całej transakcji. Dzisiaj ci, którzy mają kredyt we franku szwajcarskim, mogą mieć trudności z regulowaniem rat, nawet jeśli zdecydują się na wynajem mieszkania.

Niezadowolenie z obecnej sytuacji odczuwają także Ci, którzy planowali zaciągnięcie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich albo przewalutowanie istniejącego już. Specjaliści ostrzegają. Przystąpienie do kredytu hipotecznego w walucie, która obecnie ma wysoki kurs, może wiązać się w przyszłości ze spadkami ? nie jest to jednak pewnik.

Bądźmy ostrożni! Przypominamy, kiedy frank kosztował w granicach 2 zł, wszyscy doradcy kredytowi doradzali swoim klientom, kredyt hipoteczny właśnie w tej walucie. Zapewniali oni, że kurs franka szwajcarskiego, będzie się systematycznie obniżył. Dzisiaj nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości ? sytuacja na rynku walutowym jest bardzo niepewna.

Niestety w złotówkach na zakup naszego mieszkania możemy pożyczyć od banku mniej, a oprocentowanie kredytu hipotecznego jest wyższe, niż w przypadku kredytów walutowych. To cena za stabilną sytuacją kredytobiorców w rodzimej walucie ? naprawdę warto ją zapłacić. Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy, kredyt hipoteczny w PLN zaciągnęło już blisko 80% kredytobiorców? Wygaszające kredytu we franku, stanowią trochę ponad 50%. My jesteśmy pewni, że wartości te będą ulegać ciągłej zmianie. Wzrośnie liczba kredytobiorców zaciągających kredyty w rodzimej walucie, szczęśliwych kredytobiorców. Spadać zaś będzie liczba kredytów w szwajcarskiej walucie. Sytuacja ta będzie miała związek nie tylko wycofaniem się banków z kredytów w CHF, ale decyzją klientów, o przewalutowaniu kredytu na polską złotówkę.

W ostatnich miesiącach Ci, którzy obserwują wypowiedzi ekspertów finansowych z pewnością, zauważyli pewną zgodność. Wszyscy zgodnie wypowiadają stwierdzenie, że powinniśmy pożyczać pieniądze w tej walucie, w której zarabiamy. Tylko w ten sposób możemy uniknąć skutków zawirowań na rynku obcych walut i podnoszenia się stóp procentowych, niezwiązanych z sytuacją gospodarczą naszego kraju.

Jedynym minusem brakiem kredytu we franku szwajcarskim jest wyższe oprocentowanie kredytu mieszkaniowego i niższa zdolność kredytowa kredytobiorców. Różnica w zdolności może wynieść nawet 50 procent. Porównując oprocentowanie kredytów walutowych ( dzisiaj alternatywą jest przede wszystkim euro), nie zapominajmy o tym, że każdy kredyt walutowy wiąże się z ryzykiem kursowym, a sytuacja z frankiem, może się powtórzyć.

Dodaj komentarz