Kilka sposobów na niższą ratę kredytu hipotecznego

Na pewno zauważyłeś, że coraz więcej Twoim znajomych i przyjaciół jest bez pracy albo wysokość ich zarobków znacznie się obniżyła. Sytuacja ta dotyczyć może także członków rodziny, co zrobić, jeśli mają oni kredyt hipoteczny do spłaty? Pomóc i podpowiedzieć, w jaki sposób mogą oni obniżyć wysokość swojego zobowiązania. Nie można bowiem przechodzić obojętnie wobec wzrostu stóp procentowych ( ich wysokość wzrosła aż cztery razy!) i rosnącej liczny zagrożonych portfeli hipotecznych ( najbardziej zagrożone są kredyty z 2004 roku, specjaliści informują, że trudności z regulowaniem zobowiązania ma 2% tych kredytobiorców hipotecznych).

Rozwiązanie pierwsze: Wydłużony okres spłaty. Nie ulega żadnej wątpliwości, że jeśli pożyczymy na dłużej, to wysokość raty kredytu mieszkaniowego, naturalnie się zmniejszy. Jednak podejmując taką decyzję bądźmy świadomi, że zarówno wysokość odsetek, jak i łączny koszt całego kredytu, ulega zmianie na niekorzyść naszego portfela. Po prostu wyjmiemy z niego więcej przez dłuższy okres czasu. Warto jednak pomyśleć o takim rozwiązaniu, jeśli od dłuższego momentu, wysokość raty kredytu mieszkaniowego, wyraźnie ciąży nam w budżecie domowym. To co jeszcze powinien sprawdzić każdy kredytobiorca, przed dokonaniem zmiany w okresie spłaty, to wysokość opłaty za aneks do umowy i niestety ( nie w każdym wypadku) opłata za wydłużenie okresu kredytowania.

Rozwiązanie drugie: Wakacje od kredytu hipotecznego. Czy wiesz, że możesz zdecydować się na wakacje kredytowe, jeśli pojawią się chwilowe problemy ze spłatą? To idealny ratunek dla tych, którzy stracili pracę ( oczywiście nie zawsze uda się nam znaleźć naszą wymarzoną pracę, jednak jeśli pojawi się jakaś propozycja, to nie rezygnujmy z powodu naszych aspiracji. Pomyślmy o ciągłości w spłacie zobowiązania hipotecznego.) i będą teraz poszukiwać nowego zatrudnienia. Nasza rada: Sprawdź warunki wakacji kredytowych w swoim banku. Okazać się bowiem może, że na wakacje może iść tylko rata kapitałowa Twojego kredytu, a na początku okresu kredytowania, jest ono dość niska.

Rozwiązanie trzecie: Negocjacje z bankiem w kwestii wysokości marży kredytowej. Na każdym etapie spłaty kredytu hipotecznego możemy przystąpić do negocjacji. Nasza rada: Jeśli bank odmawia Ci obniżenia wysokości marży kredytowej, warto zapytać w innym. Moda na kredyty refinansowane jest coraz większa, warto za nią podążać pod warunkiem, że dokładnie przyjrzymy się warunkom ( z całą pewnością nie powinniśmy płacić ponownej prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego).

Rozwiązanie czwarte: Oszczędności w prywatnym portfelu. My nie mamy żadnych wątpliwości, możesz zacząć oszczędzać dziś. Na początku całkowicie wystarczy, że przyjrzysz się krytycznie wszystkim wydatkom. Czy naprawdę uważasz, że Twoja garderoba wymaga corocznej zmiany? Oszczędzać możesz w zasadzie na wszystkim. Kosmetyki w Twojej kosmetyczce nie muszą być z najwyższej półki, a relaksować się nie musisz wyłącznie przed monitorem komputera lub TV.

Rozwiązanie piąte: Szukaj możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy. To nic złego ( ani niestosownego a tym bardziej niezaradnego!), że pracujesz w kilku miejscach. Jeśli etat nie pozwala Ci na spokojną spłatę raty kredytu mieszkaniowego, to podejmij dodatkową. Rozważyć można zarówno pracę dorywczą, jak i własny biznes!

Rozwiązanie szóste: Zmniejsz poziom spłaty innych kredytów. Korzystasz z karty kredytowej? Jeśli już przekroczyłeś okres bezodsetkowej spłaty?To warto pomyśleć o tym aby obniżyć wysokość comiesięcznej wpłaty. Pod lupę weź także inne zobowiązania kredytowe, może warto wziąć pod uwagę konsolidacje?

Dodaj komentarz