Jakie konto bankowe wybrać? – praktyczny poradnik

Konto bankowe to dziś standard. Mało kto trzyma dziś swoje oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Zdecydowanie wygodniej, prościej i bezpieczniej jest powierzyć swoje pieniądze bankowi, zakładając konto osobiste. Możliwości jest bardzo dużo, co może cieszyć, ale też martwić. Wielu z nas zastanawia się, jak wśród takiej szerokiej oferty przeróżnych kont bankowych wybrać odpowiednie konto do naszych potrzeb? Banki zachęcają bezpłatnymi bankomatami, kartami czy przelewami. To jednak nie jedyne parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę szukając odpowiedniego konta bankowego. Poniżej kilka najistotniejszych kwestii, które trzeba rozważyć podejmując decyzję o założeniu konta w banku.

Po pierwsze musimy się zastanowić czy chcemy mieć konto tradycyjne czy on-line. Są banki, które oferują wyłącznie konta, obsługiwane za pomocą Internetu, wówczas zarówno założenie, jak i prowadzenie takiego rachunku odbywa się praktycznie bez wychodzenia z domu, ponieważ wszystko realizujemy zdalnie. Ci, którzy nie ufają nowoczesnym technologiom mogą założyć konto tradycyjnie w oddziale banku. Pamiętajmy, że większość banków niezależnie od tego czy konto zostało założone w placówce umożliwia dostęp on-line do rachunku. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza, że wiele banków ma specjalne aplikacje, które umożliwiają korzystanie z rachunku nawet z naszego telefonu. Korzystanie a tego typu aplikacji jest bezpieczne, ponieważ użytkownik ma swój indywidualny login i hasło. Jednak największą zaletą jest oczywiście mobilność, nie musimy stać w kolejce w oddziale, żeby na przykład zrobić przelew z naszego rachunku.

Kolejna kwestia to różnego rodzaju opłaty za konto. Wiele banków oferuje konta bezpłatnie, ale często warunkiem jest comiesięczny wpływ na przykład wypłaty na to konto lub generowanie odpowiedniego obrotu. Są jednak oferty kont, za których prowadzenie nie zostanie pobrana żadna opłata bez żadnych dodatkowych warunków. Warto zatem dokładnie przejrzeć ofertę rynkową, by uniknąć niepotrzebnych kosztów. Opłata za prowadzenie rachunku to nie jedyna kwestia. Posiadając konto bankowe zazwyczaj jesteśmy zobligowani do posiadania karty bankomatowej. W większości przypadków jest ona bezpłatna, ale zawsze musimy się upewnić czy nie jest naliczana miesięczna opłata za posiadanie takiej karty. Niektóre banki oferują kartę bezpłatną pod warunkiem dokonywania konkretnego obrotu np. 500 zł miesięcznie tą właśnie kartą. Kolejna opłata, jakiej możemy się spodziewać zakładając konto to prowizja za wypłatę kartą z bankomatu. Oczywiście wypłaty z bankomatów banku, w którym mamy konto są w większości takiej opłaty pozbawione, ale jeśli chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu banku konkurencyjnego musimy się liczyć z tym, że prowizja zostanie pobrana. Należy jednak podkreślić, że i w tej kwestii banki mają wiele do zaproponowania. Na rynku są dostępne konta osobiste, które nie tylko są darmowe, ale również gwarantują bezpłatne wypłacanie środków w Polsce, a nawet za granicą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy martwić się, że w konkretnym miejscu nie ma naszego bankomatu.

Jakie konto osobiste wybrać?

Opłata za konto, kartę czy wypłatę z bankomatu to najważniejsze koszty, o których musimy pamiętać, szukając odpowiedniego konta. Warto jednak dokładnie zapoznać się z cennikiem, bowiem to nie jedyne opłaty, jakie mogą nas czekać przy prowadzeniu rachunku bankowego. Kolejne prowizje wiążą się z przelewami, sprawdzaniem salda czy powiadomieniami sms. Oczywiście, stawki są różne w zależności od banku. Jeśli jednak decydujemy się na konto mobilne, wiele z tych operacji będzie bezpłatna.

Idealne konto bankowe to nie tylko konto bez opłat, aczkolwiek to pewnie jest dla wielu najistotniejszy czynnik decydujący o wyborze. Jednak ci, którzy szukają czegoś więcej, powinni zainteresować się rachunkami z tak zwanymi bonusami. Banki oferują konta z premią zwrotną czy z rabatami. Wystarczy tylko aktywnie korzystać z karty bankomatowej, aby cieszyć się zniżkami w wybranych sklepach czy otrzymywać na przykład trzy procentowy zwrot kosztów na swoje konto.

Banki mają również szereg ciekawych propozycji skierowanych do konkretnych grup społecznych, np. konto dla kobiet, dla studentów, dla dziecka czy konto dla seniorów. Wybór odpowiedniego rachunku to przede wszystkim ustalenie, jakie parametry są dla nas najważniejsze. Jeśli zależy nam na oszczędnościach warto wybrać nie tylko konto darmowe, ale też takie, które gwarantuje zniżki w wybranych sklepach. Jeśli jednak wolimy niezależność konto mobile będzie idealnym rozwiązaniem. Zawsze warto przed ostateczną decyzją udać się do kilku placówek i dokładnie wypytać o aktualne oferty.

Dodaj komentarz