Jaka lokata jest najlepsza?

Stając przed wyborem rodzaju inwestycji dla posiadanych oszczędności najczęściej pojawiają się pytania, w jaki sposób najkorzystniej pomnożyć kapitał i z której oferty skorzystać. Trzeba przyznać, że możliwości mamy wiele, jednak nie wszystkie rozwiązania będą właściwe w zależności od konkretnej sytuacji.

W przypadku, kiedy sprawa dotyczy finansów domowych i zgromadzonych oszczędności warto zdać się na inwestycję, która będzie w stanie zagwarantować nam wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteśmy skłonni do ryzyka i nie akceptujemy możliwości utraty choćby części pieniędzy, to najlepszym wyborem będą lokaty bankowe. Zalet tego typu rozwiązania jest wiele, ale można także dopatrzeć się tutaj cech niebędących atutami. Przeciwnicy, jako największe wady wymieniają niski poziom zysków. Z punktem tym można się zgadzać lub nie. Wszystko zależy od tego, jaką wartość profitów uważamy za korzystną i zadowalającą. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Gdy dla jednych ponad 10% odsetek rocznie nie będzie niczym nadzwyczajnym, to inni będą zadowolenie z zarobku na poziomie 5% w ujęciu rocznym. Faktem jest, że w ostatnich latach oprocentowanie lokat nie przekracza 10% brutto, a realnie musimy się liczyć z około 5 – 6 procentowym wzrostem wartości kapitału. Przeciwnicy często zarzucają również to, iż pieniądze na depozycie nie są dostępne i nie możemy nimi zarządzać. Po części jest to prawda, lecz w przypadku kilku miesięcznych lokat nie jest to nadto uciążliwy problem. Natomiast, kiedy wpłacamy pieniądze do banku na dłuższy okres czasu, to warto rozejrzeć się za ofertę, która daje możliwość wycofania się w dowolnym momencie z zachowaniem zysków. Wówczas w dowolnym czasie możemy zerwać umowę, a bank i tak wypłaci nam odsetki z tym, że będą one naliczone w oparciu o faktyczny okres deponowania. Jak widzimy przytaczane wady mogą być zminimalizowane przez wybranie wysokooprocentowanej oferty, która daje możliwość wypłaty środków pieniężnych i zysków przed terminem zapadalności.

Długo terminowe czy krótkoterminowe

Okres czasu, na jaki powierzymy pieniądze dla banku jest sprawą indywidualną. Dawniej funkcjonowała zasada, że lokaty bankowe długoterminowe wiązały się z bardziej atrakcyjnym zarobkiem. Na przestrzeni ostatnich lat propozycje banków znacznie ewoluowały i obecnie czas trwania nie jest już najważniejszych wyznacznikiem tego, jaki oprocentowanie zaproponuje nam bank. Paradoksalnie najwyższe zyski oferują aktualnie promocje na 1 do 3 miesięcy. Warto dodać zdanie wyjaśnienia – nie są to zazwyczaj oferty o pełnej funkcjonalności. Tego typu depozytu często posiadają ograniczenia. Może to być z góry ograniczona wartość kwoty maksymalnej w postaci kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złoty. W ten sposób instytucje finansowe chcą przyciągnąć nowych klientów i bardzo często tylko ta grupa nabywców może skorzystać z organizowanej promocji. Podsumowując, aby zarobić jak najwięcej wcale nie musimy decydować się na podpisanie umowy na długi okres czasu.

Stałe oprocentowanie czy zmienne

W banku oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. Co to dla nas oznacza? Jeśli mamy do czynienia ze stałym charakterem oprocentowania, to wówczas mamy 100% gwarancji, że w czasie trwającej już lokaty bankowej nie zostanie wprowadzone przez bank zmiana wartości oprocentowania. Natomiast, jeśli jest ono zmienne, to instytucja bankowa ma prawo do zmiany warunków procentowych pomimo, iż nasz depozytu już twa. W przypadku, kiedy decydujemy się zdeponować oszczędności na okres do kilu miesięcy, to w takiej sytuacji charakter oprocentowania nie powinien mieć większego znaczenia. Inaczej jest, gdy sprawa dotyczy długoterminowej lokaty. Szczególnie, jeśli jest to roku i więcej powinniśmy raczej zdecydować się na stałe oprocentowanie. W perspektywie długoterminowej nie możemy przewidzieć jak będą kształtowały się czynniki mające wpływ na oprocentowanie depozytów i może się okazać, że w danym przedziale czasu zarobimy znacznie mniej niż planowaliśmy. Ze stałego oprocentowania wynika jeszcze jedna zaleta, a mianowicie jeszcze przed założeniem lokaty bankowej możemy dokładnie obliczyć, jaką wartość profitów dostaniemy po zakończonym okresie. W przypadku teraźniejszych ofert najczęściej możemy spotkać się z oprocentowaniem o stałym charakterze, a zmienne występuje niezmiernie rzadko.

Wybrać lokatę promocyjną czy standardową

Jeśli priorytetem jest dla nas możliwość osiągnięcia jak najwyższych zysków, to lepszy efekt mogą dać lokaty promocyjne. Ich oprocentowanie jest zazwyczaj nieco wyższe aniżeli w przypadku standardowych ofert. Wynika to z tego, że takie depozyty z reguły mają za zadanie przyciągnąć nowych klientów dla banku. Działa to trochę na zasadzie przynęty, którą stanowi lokata bankowa. Ponadprzeciętne oprocentowanie ma przyciągać nabywców, jednak taka promocja zazwyczaj nie pozwala oszczędzą w taki sposób jak do końca byśmy tego chcieli. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak pełnej funkcjonalności przejawiający się najczęściej tym, że limit kwoty maksymalnej wynosi bardzo niewiele – na przykład 10 tys. zł. Przeważnie również oferta specjalna przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów. Zatem jeśli nie posiadamy dużych oszczędności i bierzemy pod uwagę związanie się z nowym bankiem (niekiedy wymagane jest także założeni konta osobistego), to lokata promocyjna może być szansą na wysoki zysk.

Jaka lokata w rankingu jest najlepsza

Decydując się wybranie najlepszej lokaty w sposób zupełnie samodzielny nasze działania z góry skazane są na niepowodzenie. Jeśli sami wyznaczymy sobie zadanie porównania ofert ze wszystkich banków to poświęcimy na to bardzo dużo czasu, a efekt końcowy i tak może być nie najlepszy. Dlatego warto w pierwszej kolejności sprawdzić ranking lokat. Tutaj mamy wszystkie dane zgromadzone w jednym miejscu. Niemal na przysłowiowej tacy otrzymujemy gotowe zestawienie. Najlepsze lokaty będą charakteryzowała się wysokim oprocentowaniem. To gównie ten parametr mówi nam o potencjale zarobkowym danego depozytu. Ostatecznie wybierając ofertę z rankingu lokat bankowych dobrze jest upewnić się czy dane parametry nadal są obowiązujące. Zrobimy to sprawdzając informacje banku na temat danej oferty.

A może konto oszczędnościowe

Coraz większą popularnością cieszą się konta oszczędnościowe. Jest to rozwiązanie łączące zalety lokaty bankowej oraz rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego. Właściwie takie konto funkcjonuje tak jak standardowy rachunek z tą różnicą, że oprocentowanie konta posiada poziom podobny jak na lokatach. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby o mniej stabilnej sytuacji finansowej niemające stałych dochodów. W każdej chwili możemy wypłacić pieniądze z konta bez utraty odsetek, a także dokonywać dopłaty. W przypadku przelewów wychodzących musimy się liczyć z opłatą rzędu kilu złotych za taką czynność, lecz z reguły pierwszy jest darmowy. Konto oszczędnościowe może być alternatywą dla lokaty dając nam do tego większe możliwości zarządzana kapitałem.

Dodaj komentarz