Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Wybór odpowiedniej lokaty bankowej nie należy do prostego zadania. Każdy, kto choć raz próbował ulokować środki na korzystnych warunkach wie, że wybór najlepszej lokaty to czas długich poszukiwań. Pojawia się szereg pytań: jaka jest najlepsza lokata bankowa, w jakim banku najlepsza lokata, która lokata najlepsza? Oczywiście taka, która gwarantuje wysoki procent, ale to nie jedyny warunek, który sprawia, że dana lokata jest najlepsza na rynku. Zatem na jakie parametry należy zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepiej? Jest kilka ważnych kwestii, które warto przeanalizować przed decyzją o założeniu lokaty.

Na początku warto wiedzieć, co to jest lokata bankowa. Definicja tego pojęcia to najprościej ujmując transakcja, w czasie której klient powierza swój majątek bankowi, który ten majątek przechowuje na wcześniej ustalonych warunkach. Zwykle bank nalicza odsetki na podstawie oprocentowania, które jest wcześniej użytkownikowi lokaty znane. Nikt nie zakłada lokaty w ciemno, warunki zawsze powinny być przez bank jasno określone. W ofercie banków znajdziemy różnorodną ofertę produktów depozytowych. Są to lokaty terminowe odnawialne, nieodnawialne, z oprocentowaniem stałym, rosnącym, lokaty krótkoterminowe czy długoterminowe. Jaka jest najlepsza lokata? Na 6 miesięcy czy 12 miesięcy? Zacznijmy od początku.

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na długość lokaty. Banki oferują najróżniejsze terminy od kilku dniowych po roczne. Wszystko zależy od tego, na jak długo chcemy ulokować środki. Warto to wcześniej przemyśleć, bo wcześniejsze zerwanie lokaty często wiąże się z utratą zgromadzonych odsetek. Najlepsza lokata bankowa na 6 czy 12 miesięcy gwarantuje zachowanie odsetek, nawet w przypadku wcześniejszego zerwania. Jednak o tym decyduje konkretny bank, zatem zanim wybierzemy lokatę warto dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w przypadku wcześniejszego zamknięcia depozytu.

Najkorzystniejsza lokata bankowa gwarantuje elastyczność wpłaty i wypłaty środków, ale przede wszystkim ma wysokie oprocentowanie. Oprocentowanie lokaty może być stałe, czyli przez cały okres trwania lokaty jest takie samo i bank nie wprowadza żadnych zmian w czasie trwania lokaty lub oprocentowanie zmienne, na przykład rosnące. W przypadku takiego rozwiązania możemy na początku mieć oprocentowanie standardowe, ale pod koniec może ono wzrosnąć, co w efekcie daje nam wyższy zysk. Należy pamiętać o tym, że lokaty objęte są tak zwanym podatkiem Belki, czyli podatkiem od dochodów kapitałowych. Zatem od zysku, jaki uzyskamy na lokacie trzeba odjąć podatek.

Warto też zwrócić uwagę na kwotę od jakiej lokatę można założyć. Często są to konkretnie ustalone kwoty minimalne przykładowo lokata roczna od 1000 zł. W wielu bankach można wynegocjować specjalne warunki, ale dotyczy to głównie klientów, którzy dysponują dużymi kwotami. Przy dużych depozytach możemy liczyć nie tylko na preferencyjne warunki, ale również wyższe oprocentowanie. Oczywiście nie jest to standard, ale warto dowiadywać się w oddziałach czy jest taka możliwość.

Lokatę możemy założyć w oddziale, ale również przez Internet za pomocą naszego konta on-line. Najlepsza lokata internetowa również gwarantuje elastyczność wpłat i wypłat, ale także atrakcyjne oprocentowanie. Takie lokaty możemy otwierać nawet na jeden dzień, warunkiem w wielu przypadkach jest posiadanie konta w danym banku. Jeśli jednak chcemy założyć lokatę bez konta musimy wybrać się do oddziału banku, w którym chcemy otworzyć depozyt. Niezależnie od tego czy interesuje nas lokata krótkoterminowa, lokata długoterminowa czy lokata ze zmiennym oprocentowaniem zawsze warto zasięgnąć porady innych na przykład na forach internetowych. Najlepsza lokata bankowa to taka, która gwarantuje dobry zysk i elastyczność korzystania ze zgromadzonych środków.

Dodaj komentarz