Co nowego w kredytach hipotecznych?

Nowe ograniczenia w obliczaniu zdolności kredytowej, wprowadzone na początku bieżącego roku oraz zaostrzone przez banki warunki udzielania kredytów hipotecznych mocno ograniczyły możliwości osób, chcących zakupić własne M. Jednak, jeśli jesteśmy zdecydowani na kredyt w złotówkach i mamy zdolność kredytową, nadal mamy z czego wybierać.

Sytuacja na rynku produktów bankowych i nieruchomości mieszkaniowych jest obecnie na tyle stabilna, że klienci mają czas na spokojne przeanalizowanie oferty poszczególnych banków i wybór kredytu na miarę własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Największy wybór mają kredytobiorcy, którzy podczas podpisywania umowy kredytowej są gotowi zaakceptować zakup dodatkowych produktów, najczęściej ubezpieczeniowych lub inwestycyjnych.

Dodatkowe uwarunkowania promocyjnych marż

Obecnie najkorzystniejsze są kredyty w złotówkach. Ich marże są najniższe od czasów kryzysu finansowego w 2008 roku. Marża pobierana przez bank to jeden z najważniejszych czynników, na jakie powinniśmy zwracać uwagę poszukując najlepszej oferty kredytu hipotecznego. Jest ona niezmienna przez cały okres kredytowania, co oczywiście nie oznacza, że stałe będzie oprocentowanie. Do marży bank dolicza zmienną co 3 miesiące rynkową stopę procentową (WIBOR lub EURIBOR).
Przeciętna marża aktualnie wynosi 1,2 proc., ale jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy w ofercie banków jeszcze niższe marże — aktualna oferta Deutsche Banku oparta jest o promocyjną marżę 0 procent, BNP Paribas oferuje marżę 0,9 procent, a w PKO BP promocyjna marża wynosi 0,99 proc. Jednak w każdym banku promocyjna marża związana jest ze spełnieniem dodatkowych warunków, np. deklaracja regularnych wpływów, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia czy korzystanie z opcji automatycznego pobierania raty z konta.

Warto sprawdzić zdolność i warunki w kilku bankach

Szukając najlepszej oferty kredytu hipotecznego trzeba też wziąć pod uwagę sposób obliczania przez bank zdolności kredytowej. Może się bowiem okazać, że w banku z promocyjną ofertą, proponującym naprawdę atrakcyjne warunki, nie będziemy mieli wymaganej zdolności kredytowej. Warto więc najpierw znaleźć takie banki, które zgodzą się przyznać potrzebna nam kwotę kredytu, a dopiero spośród nich wybierać najkorzystniejsza ofertę.
W przypadku rodziny o stosunkowo niewielkich dochodach 3,5 tysiąca złotych netto, największy kredyt w rodzimej walucie przyzna Bank Pocztowy, Credit Agricole i Kredyt Bank. W przypadku większych dochodów, zestawienie to ulega zmianie. Rodzina o dochodzie około 8 tysięcy złotych największą kwotę kredytu dostanie w Multibanku i mBanku.

Bez innych obciążeń dostaniesz najwięcej

Ile można dostać kredytu? To zależy od wysokości dochodu oraz innych zobowiązań, posiadanych przez kredytobiorcę. Osoba zarabiająca średnią krajową (według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego jest to 3769.47 zł brutto, czyli 2693 na rękę) i nie mająca żadnych innych zobowiązań, może dziś liczyć na kredyt w wysokości 183 tysięcy złotych. Każde dodatkowe obciążenia, jak limit na karcie kredytowej czy w koncie lub spłacane raty innego kredytu odpowiednio zmniejszą kwotę, którą otrzymamy w kredycie hipotecznym. W przypadku kredytu w złotówkach miesięczne raty będą wynosić 1342 zł, natomiast raty dla kredytu walutowego — 1074 zł. Są to, oczywiście, uśrednione wyliczenia, które mogą się nieco różnić w zależności od wybranego banku.

Dodaj komentarz