Warunki przyznawania kredytu preferencyjnego

W 2007 roku weszła w życie ustawa o wsparciu finansowym rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Początkowo kredyty z dopłatą rządową nie były zbyt atrakcyjne i skorzystało z nich niewiele rodzin. Tendencja się jednak zmieniła. W dobie gdy banki wymagają znacznego wkładu własnego, niektóre z placówek całkowicie zrezygnowały z korzystnych dotąd i bardzo popularnych kredytów walutowych. Obecnie kredyty z dopłatami do odsetek są bardzo atrakcyjne i korzysta z nich wiele rodzin.

Spłata standardowego kredytu składa się z comiesięcznej spłaty części kapitału, który został pożyczony od banku oraz z odsetek naliczanych przez bank od aktualnego salda zadłużenia. W przypadku kredytu preferencyjnego spłacamy pożyczony kapitał i jedynie połowę odsetek. Pozostałe 50% spłaca za nas państwo. Jest to bardzo atrakcyjna wersja, przede wszystkim w początkowym okresie spłaty, gdyż właśnie początkowe raty składają się w dużej części z odsetek a spłata pożyczonego kapitału jest tak naprawdę niewielka.

Aby uzyskać kredyt należy spełnić kilka warunków. Zgodnie z ustawą o wsparciu finansowym rodzin, pożyczka preferencyjna kierowana jest do młodych małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci. Celem zaciągnięcia kredytu jest kupno mieszkania. Mamy wówczas do czynienia z kredytem hipotecznym z dopłatą do odsetek. Ale nie tylko zakup mieszkania może być powodem zaciągania kredytu z dopłatą.

Państwo wyszło ostatnio naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i rolników. Oni także mogą dziś starać się o pożyczkę z dopłatą na inwestycję. Coraz bardziej znane stają się kredyty studenckie, które są bardzo korzystnym sposobem na zapożyczenie się na okres studiów. Ważne jest aby przed przystąpieniem do podpisania umowy złożyć w bankuwniosek kredytowy, na podstawie którego bank podejmie decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu. Interesującą propozycję dostają firmy, które zajmują się ociepleniami. Mogą one zaciągnąć kredyt termomodernizacyjny na podobnych warunkach, co pozostałe kredyty preferencyjne.

Kredyty preferencyjne stają się coraz bardziej popularne, ze względu na swą atrakcyjność. Są o wiele korzystniejsze od standardowego kredytu mieszkaniowego czy budowlanego. Po pierwsze zaletą jest dopłata do odsetek a po drugie nie wymagają wkładu własnego, a w niektórych sytuacjach jak w przypadku studenta, nie trzeba przedstawiać swoich zarobków. Podkreślić należy, że obecnie dopłata rządowa do odsetek udzielana się na 8 lat.

Aby ubiegać się o dofinansowanie do odsetek kredytu mieszkaniowego należy spełnić szeregu istotnych warunków. Zaciągnąć kredyt preferencyjny na mieszkanie mogą jedynie osoby pozostające w związkach małżeńskich. Osoby samotne nie mogą otrzymać dofinansowania do odsetek. Jedynym wyjątkiem są Ci, którzy samotnie wychowują dzieci. Pary żyjące w związkach nieformalnych nie mają prawa do ubiegania się o kredyt preferencyjny.

Należy zaznaczyć, że kredyt preferencyjne udzielane są wyłącznie w złotówkach. Kredyty walutowe dotąd kusiły niskim oprocentowaniem. Jednak rosnąca ciągle marża czyni je obecnie mało atrakcyjnymi. Dlatego w ostatnich miesiącach wzrosła popularność kredytów preferencyjnych a drastycznie spadły kredyty w walutach obcych. Każdego tygodnia kolejne banki wycofują się z ich udzielania.

Ważnym warunkiem otrzymana kredytu jest wielkość mieszkania, które zamierzamy zakupuić oraz jegoo cena. W ustawie regulującej warunki programu rodzina na swoim mamy ściśle określone zasady do wielkości i kosztów mieszkania, które musimy spełnić jeśli chcemy otzrymać mieszkanie z dofinansowaniem. Należy mieć także na uwadze, że dofinansowanie do kredytu udzielane jest na okres 8 lat, a po tym okresie rata spłaty kredytu znacznie wzrośnie. Pamiętać należy, że w dniu podpisania umowy kredytobiorca nie może być właścicielem żadnej nieruchomości. Jeśli wcześniej posiadaliśmy mieszkanie należy sprzedać je tuż przed podpisaniem umowy.

Dodaj komentarz