Oszczędzamy na urlop

Wielu z nas w okresie poprzedzającym wakacje usilnie zaczyna się zastanawiać nad tym, w jaki sposób odłożyć na dalekie i wymarzone wojaże. Nie każdego stać na to, aby w krótkim czasie odłożyć na koncie określoną sumę pieniędzy, dlatego planowanie wakacji od strony finansowej warto rozpocząć co najmniej na rok przed ich odbyciem. Dzięki temu wzrośnie prawdopodobieństwo, że uda nam się zebrać całą szacowaną kwotę. Wiele zależy od naszej silnej woli oraz konsekwencji, gdy będziemy się jasno trzymać wcześniej ustalonych wytycznych – nasze szanse na odbycie wymarzonej podróży z pewnością wzrosną. Na pierwszym miejscu będzie określenie celu podróży wakacyjnej, na którą będziemy odkładali fundusze. Jeżeli chodzi nam po głowie pomysł wyjazdu za pośrednictwem biura podróży, będzie możliwe oszacowanie kosztów przypadających na jedną osobę. Dziś koszty wyjazdów w najpopularniejsze pod względem turystycznym strony plasują się w przedziałach 2,5 – 3,5 tysiąca złotych. Dobrze jest także analizować cenniki, jeśli chodzi o wycieczki krajowe. Istnieje jednak pewnego rodzaju silny trend, który przeanalizowano na podstawie badań. Przebywanie na urlopie w Polsce często pod względem ceny nie różni się znacznie od pobytu za granicą w dobrej jakości hotelu, oferującego noclegi z bogatą ofertą żywieniową. Trzeba o tym pamiętać w trakcie wyboru miejsca na urlop.

Oszczędzanie trzeba zwyczajnie w sobie wypracować. Obiektywne przejrzenie i analiza wydatków pozwoli nam określić, na jak wiele niepotrzebnych rzeczy każdego dnia wydajemy pieniądze. Dobrze będzie znaleźć metodę wydawania mniejszej ilości pieniędzy na jedzenie, nie obniżając przy tym dotychczasowej stopy życiowej. Zakupy w supermarkecie? Tylko ze szczegółową listą! Dzięki temu w koszyku nie będą lądowały przypadkowe produkty, a my przy kasie zostawimy mniej pieniędzy, niż zazwyczaj. Wiele z naszych finansów pochłaniają także paliwo oraz odzież, dla kobiet ważne są kosmetyki. W trosce o zaoszczędzanie samochód uda się zastąpić rowerem, albo autobusem miejskim. W ubrania inwestujmy tylko wtedy, gdy naprawdę będzie nam to potrzebne. Co do rozrywek, proponujemy koncentrować się na tych darmowych lub udostępnianych za symboliczną lub zniżkową opłatą.
Jeśli nie posiadasz i nie zamierzasz posiadać dodatkowego konta w banku, na którym odkładać będziesz pewne sumy do momentu zgromadzenia imponującego wakacyjnego kapitału, zawsze możesz zastosować najpopularniejszy sposób odkładania do skarbonki. Najistotniejsze jest to, by nie istniała możliwość „wypłacenia” pieniędzy przed czasem wakacji. Nie chodzi od razu o to, by odkładać wysokie sumy. Do skarbonki trafiać mogą nieregularne kwoty, ważne, by codziennie coś tam trafiało. Może być to reszta z zakupów, albo wynagrodzenie za prowadzone korepetycje. Konto oszczędnościowe w postaci oddzielnego konta lub subkonta to także niegłupi pomysł. Pieniądze będzie można łatwo na nie przelać. Oszczędności dobrze wypłacić przed czasem, bo wtedy tracone są odsetki. Porady można zasięgnąć w wybranych bankach, gdzie specjaliści doradzą najodpowiedniejsze dla nas formy oszczędzania.

Dodaj komentarz