MF: Straty spowodowane ustawą frankową polskie banki mogą rozłożyć w czasie

W poniedziałek ministerstwo finansów poinformowało, że polskie banki powinny być w stanie rozłożyć w czasie straty poniesione po wprowadzeniu ustawy o kredytach walutowych; projekt ustawy sprawił, że akcje pożyczkodawców notowanych na warszawskiej giełdzie spadły do najniższego od wielu lat poziomu.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w piątek projekt ustawy obciążającej banki kosztami przekształcenia kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich na złotówkowe, co zdaniem analityków może kosztować pożyczkodawców łącznie do 25 miliardów złotych (6,1 miliardów dolarów).

REKLAMA

Nad bankami wisi też groźba nowego podatku bankowego, a odpowiednią ustawę Duda podpisał w piątek i chce dzięki temu pozyskać dla tegorocznego budżetu około 4 do 5 miliardów złotych. Analitycy uważają, że połączenie tych dwóch ustaw może podważyć jeden z najsolidniejszych europejskich sektorów bankowych. 

Duda ma poparcie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która utworzyła rząd po wygranych październikowych wyborach. „W opinii ministerstwa finansów możliwe wydaje się być ujmowanie przez banki ewentualnej straty w czasie” – poinformowało ministerstwo w komunikacie dodając, że celem było zaproponowanie „uczciwej” ustawy. Nie podało żadnych szczegółów dotyczących ram czasowych.

„Ponadto, zdaniem ministerstwa, proponowany mechanizm pozwala na rozwiązanie części rezerw z tytułu LTV (współczynnika wartości kredytu do wartości nieruchomości), a także zmniejszenia dodatkowych wymogów kapitałowych (…) co ma wymierny, pozytywny wpływ na wynik sektora”.

Największe polskie banki – PKO BP, Pekao, BZ WBK i mBank – znalazły się na wśród firm notowanych na warszawskiej giełdzie, których akcje zaliczane do najsolidniejszych straciły w poniedziałek najwięcej, bo aż do siedmiu procent. 

Analitycy uważają, że spadki mogłyby być nawet wyższe, ale zostały zahamowane przez rosnące oczekiwania rynkowe, że plan hipoteczny będzie musiał zostać złagodzony, żeby sektor mógł sobie z nim poradzić – w 2014 roku łączny zysk netto w sektorze wyniósł ponad 16 miliardów złotych.

Dodaj komentarz