Kredyt hipoteczny – kilka sposobów na gromadzenie wkładu własnego

Poradnik został stworzony z myślą o tych, którzy w najbliższej przyszłości zamierzają przystąpić do kredytu mieszkaniowego z wkładem własnym. Podpowiemy, w jaki sposób szybko i efektywnie zgromadzić swoje pieniądze w swój kredyt hipoteczny?

Pierwsza zasada: Ustalamy wysokość comiesięcznej kwoty, którą przeznaczamy na oszczędność w przyszły kredyt mieszkaniowy. Oszczędzać możemy nawet 100% pensji! Zastanawiasz się w jaki sposób jest to możliwe? Ci z Was, którzy mieszkają jeszcze z rodzicami ( nie należy się tego wstydzić?), mają to na szanse. Rodzice na pewno nie będą wymagać od Nas dokładania się do budżetu domowego, jeśli usłyszą, jaki mamy cel oszczędnościowy. Drugie pytanie, to w jaki sposób ograniczyć codzienne wydatki? Jesteśmy pewni, że jeśli zrezygnujesz z odpłatnych spotkań z przyjaciółmi, to Twoje przyjaźnie na tym nie ucierpią?W tym roku nie pojedziesz na wakacje? Pomyśl o tym, jak będziesz się czuł, kiedy Twój kredyt mieszkaniowy nie będzie przesadnie obciążał Twojego budżetu, a Ty będziesz mógł wyjeżdżać na wakacje, nawet dwa razy do roku!

Druga zasada: Wybieramy produkt oszczędnościowy za pomocą, którego będziemy odkładać pieniądze na wkład własny w nasze mieszkanie. W czasie dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę zarówno na wysokość oprocentowania, jak i nasz sposób zarabiania pieniędzy. Ci z nas, którzy dokonują kilku wpłat w miesiącu, to lepszym rozwiązaniem dla będzie konto oszczędnościowe, niż lokata terminowa. Sposób kapitalizacji odsetek także powinien zwrócić naszą uwagę. Dzienna kapitalizacja odsetek to nie tylko większy zysk dla naszej kieszeni, ale także psychologiczną motywację. Czy wiesz, że jeśli codziennie widzimy, że nasze wysiłki finansowe ( naprawdę czasami trudno przejść obojętnie wobec wystaw sklepowych?) mają sens ( nie ma znaczenia ile tak naprawdę zarabiamy na naszych oszczędnościach ? ważne, że coś się zmienia), to oszczędzamy szybciej? Nagle okazuje się, że każda praca dodatkowa staje się dla nas interesująca ? z przyjemnością rezygnujemy z cotygodniowych wyjść ze znajomymi, na rzecz zarabiania pieniędzy. Oczywiście, że nie chodzi oto aby nie utrzymywać kontaktów z nikim, ale może bardziej selekcjonować listę znajomych? Jeśli ktoś tylko zachęca Nas do wydawania pieniędzy, to czy troszczy się o Naszą przyszłość finansową?

Trzecia zasada: Określamy sumę oszczędności do której dążymy, ile pieniędzy jest nam potrzebnych na wkład własny na nasze mieszkanie? Wiesz już, ile pieniędzy możesz oszczędzić. Wiesz już też, w jaki sposób będziesz gromadzić oszczędności. I co najważniejsze wiesz, ile pieniędzy jest Ci potrzebnych. My też jesteśmy ciekawi, ile czasu to zajmie? Na to pytanie możemy sobie odpowiedzieć za pomocą kalkulatora oszczędnościowego. Przy założeniu, że potrzebne będzie nam 40- 60 tysięcy ( wkład własny 20-30%, cena nieruchomości 200 000 PLN), oszczędzać musimy zaledwie przez 24 miesiąca. Zakładamy, że możesz zarobić minimum 2000 zł i że co miesiąc, właśnie taką kwotę odłożyć, a może zaskoczysz nas i powiesz, że będziesz oszczędzać razem z Twoją drugą połówką?

Dodaj komentarz