Jak inwestować – sposoby na pomnożenie swojego kapitału


Dochodzimy tutaj do złotej maksymie inwestora: ciąc krzywdy szybko, pozwalać kiełkować dochodom. Niepodrzędnie od tego jak będziemy inwestować powinieneś dostosować okres inwestycji do tej regule a skonstatować jaki rząd strad dajemy oraz pozwalać hossie czynić swoje. Pytanie o okres lokaty istnieje jednym z najnagminniej pojawiających się badań nie tylko pośród młodych akcjonariuszy. Istnieje to jeden z dylematów, który najprawdopodobniej nigdy nie pozostawanie w sprawiedliwy sposób wydłużony na żadnej ze stronic. Od czego tedy ujeżdżać rozciągłość lokaty i kiedy które rozwiązanie będzie wybitniej dochodowe?

Reakcja na to pytanie jest przyziemnie prosta – owe zależy. Tak naprawdę faktorów wpływowych na to czy niezwyklej korzystnie istnieje inwestować długo czy kuso punktualnie istnieje tak szeroko, iż ciężko wypatrzyć wszechstronną regułę, jaka będzie ulegać do każdej sytuacji na rynku. Do owego dojrzewają kontradyktoryczne badania najogromniejszych graczy zaczynając od jednostek trading’owych, które bardzo ponadprzeciętnie zostają z “papierami” na noc, zaś kończąc na Warrenie Buffecie, który okres lokaty oblicza w latach.

Intymnie traktuję lecz, iż najakuratniej zaadaptować się do istniejącej pozycji na rynku – bycie ciągliwym, spektakularnie w porach bessy istnieje najwybitniej korzystne, ale rozpatrzmy po kolejki cykle.

Nie ma się tutaj co zastanawiać co dla kogo znamionuje inwestowanie długoterminowe. Dla jednych będzie to lokata “do emerytury”, jaka może przybyć równie dobrze za 10 bądź 25 latek, dla innych będzie owe 5 dla innych 15 lat. Identycznie z inwestycjami krótkoterminowymi – ich nieczysto tendencyjny okres trwania to od kilku-kilkunastu minuty do kilku tygodniach czy miechów.

Bowiem schludno tendencyjnych niewiadomych w tym dyskutowaniu jest zbyt obszernie rozpatrzmyż jakie inwestycje najniezwyklej wynagradzały się w zeszłych 30 latach na rozlicznych powszechnych parkietach. Na pierwotny ogień pójdzie amerykański S&P 500. Po wykresie widać klarownie (specyficznie jak wybierze się opcje 50 letnią) że tak naprawdę inwestując pomiędzy 1950 a 2000 rokiem nieowocnie było wkładać tylko w latach 70?tych natomiast na początku lat 80?tych (dno 1982).

Jeżeli tuz ulokował na NYSE na początku lat 70?tych to na walor wyszedł dopiero w drugiej połowie lat 80?tych. Z owej perspektywy inwestycja 10-15 letnie patetyczna się nieciasno lukratywna. Pokrewną sytuację wykazuje wykres poniżej. Patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego istniejemy na rządzie z drugiej połowy latek 90?tych.

Jeśli zatem wkładaliście w USA w tych czasach zakładając, że długoterminowo zawsze się finansuje oraz nuże więcej nie intrygowaliście się lokalnymi lokatami dziś istniejecie najpewniej na zero. Zawieruszyliście więc 10 latek, w czasie których inflacja wtranżoliła proporcja waszych oszczędności.

Obok jakiemukolwiek bylibyście w o wiele lepszej pozycji niż inwestor Japoński. Przyglądając się 30 niezaangażowanemu wykresowi rozkładu Nikkei widać rażąco, że od roku 1990 pojęcie “długoterminowej lokaty” jaka daje pożytek najzwyczajniej tam nie egzystuje. Użytkowo każda inwestycja w NIKKEI po roku 90? dłuższa nawlekaj 5 lat sprowadza do dziś porażki (bodajże, iż tuz szwung się olśniewająco na hossę 2002-2007, ale to osobny wyimek w wypadku tak długiej lokaty).

Gdyż Japonia istnieje nam wcale obca przeanalizujmy jak wypatrywały inwestycje długoterminowe na polskim tutejszym Wig’obok 20 od początku jego życia. Manifestuje się, iż również u nas takie inwestycje nie zawsze są lukratywne. Na poniższym wykresie na zieloni zaznaczone są periody, w jakich lokata długoterminowa (z perspektywy dnia dzisiejszego) sprowadziłaby plon.

Pokazuje się, iż jeśli tuz ulokował po 2005 roku dzisiaj jest w najlepszym wypadku na zero, i jeżeli iks puder pecha kupując na pikach hoss owe nawet lokata z latek 1993-1994 zdołałaby okazać się nierentowna.

Z analizy powyższych wykresów przejrzysto powstaje, że bezmyślna wiara w przysłowie “długoterminowo zawsze się opłaca” bardzo nieczęsto jęczy, natomiast w najważniejszym przypadku ciemno krępuje możności zarobku. Aż pije się na jęzor “kompletne powodzenie nie inwestujesz w Japonii”.

Zawracamy do odpowiedzi na dochodzenie jak wkładać – owe zależy. Nawet jeśli nie mamy okresu przyglądać się kursom fabuły dzień w dzień ochrono próbować natomiast cios w tygodniem kondycję na giełdzie – w końcu nic na świecie nie ma za darmo. Wystarczy dopiero, że rozciągłość lokaty podporządkujemy od rozciągłości hossy i nasze plony będą korzystniejsze.

Zaproszę wręczyć adnotację, iż nawet jeśliby zaczniemy inwestować na giełdzie wówczas jak pierwsza fala wzrostowa hossy będzie nuże za nami (25-30% od dołka) natomiast znikniemy z lokatami po pierwszej fali spadkowej dodatkowej zapaści (następne 20-25% od szpiców) czyli po prawdziwych znakach kupna / sprzedaży – wówczas średnio zapracujemy poniekąd 50-60% na wszystkiej hossie natomiast nie będziemy pomagać w zupełnych legatach zapaści. Długoterminowo na pewno wystąpimy na tym lepiej.

Szpico tutaj wspomnieć, iż nawet w okresach największych spadków zdarzają się kilku tygodniowe odbicia. Jeżeli w miarę zgodnie rozpoznajemy protokołowania, możemy nawet kilka razy w okresie zapaści zacząć się na mini fale wzrostowe natomiast zarobić, uciekając z lokaty przy pierwszych sygnałach powrotu do spadków.

Dochodzimy tutaj do złotej maksymie inwestora: ciąć krzywdy szybko, pozwalać kiełkować dochodom. Niepodrzędnie od tego jak będziemy inwestować powinieneś dostosować okres inwestycji do tej regule a skonstatować jaki rząd strad dajemy oraz pozwalać hossie czynić swoje.

Niniejszy artykuł nie jest poradą inwestycyjną.

Dodaj komentarz