Dobra lokata – czy jeszcze takie w ogóle są?

Zakładając lokaty bankowe wszyscy dążymy do tego, aby deponując pieniądze uzyskać w ten sposób jak największy wzrost wartości oszczędności w krótkim okresie czasu. Jednak nie zawsze potrafimy poradzić sobie z wybraniem najlepszej oferty.

Jeśli już uda nam się wypracować oszczędności, to ciężko zarobiony kapitał chcemy w taki sposób zainwestować, aby dostarczył nam najwyższych odsetek przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Bardzo często decydujemy się przekazać wolne środki pieniężne na lokaty bankowe. W tym momencie pojawiają się wątpliwości i problemy dotyczącej wybrania właściwej oferty. Rozterki są usprawiedliwione, ponieważ obecnie funkcjonująca liczba banków oraz oferta depozytów jest bardzo bogata, co niekiedy przysparza nam wielu kłopotów w ostatecznym wyborze.

Dobra lokata – na co zwrócić uwagę

Zwykle wertując poszczególne propozycje instytucji finansowych pierwszym parametrem, na jaki zwracamy uwagę jest oprocentowanie. Dobra lokata bankowa powinna cechować się przede wszystkim wysokimi możliwościami zarobkowymi, toteż sprawdzenie potencjału zarobkowego już na samym początku jest właściwym podejściem. Natomiast nie najlepszą metodą może być zapoznawanie się wyłącznie z poziomem oprocentowania lokaty bankowej z pominięciem innych właściwości. Pozostałe parametry mimo, iż bezpośrednio nie przekładają się na to ile zarobimy, to mogą odgrywać znaczącą role w procesie oszczędzania. Dla przykładu warto wspomnieć o warunkach dotyczących zerwania lokaty przed wyznaczonym terminem zakończenia. Instytucje bankowe w różny sposób podchodzą do tego tematu. Jedne nie naliczają odsetek w takiej sytuacji, inne wypłacają tylko część zysków, ale są i takiej, które naliczają profity bez względu na wcześniejsze zamknięcie depozytu. Jeśli więc mamy do wyboru dwie lokaty bankowe o podobnym oprocentowaniu to wybierzmy ofertę z możliwością przedterminowego zakończenia. Pozwoli to nam zabezpieczyć się na ewentualność wystąpienie pilnej potrzeby finansowej.
Częstym błędem jest pomijanie propozycji mniejszych, mniej znanych banków. Jeśli instytucja posiada status banku, to poziom oferowanego bezpieczeństwa jest w nich zbliżony. Szczególnie instytucje niemające jeszcze ugruntowanej pozycji rynkowej często proponuję korzystne lokaty, gdyż jest to dla nich najlepszych sposób na zbudowanie bazy zadowolonych klientów.
Zakładając lokatę bankową raczej nie musimy obawiać się ukrytych opłata. Otwarcie depozytu jest obecnie nie odpłatne. Niekiedy wymagane jest równoczesne założenie konta indywidualnego, jeśli korzystamy z usług danego banku po raz pierwszy. Szczególne warunku występują w przypadku tak zwanych lokat progresywnych. Tutaj oprocentowanie jest inne w zależności od okresu. N początku zyski są najniższe, aż do ostatnich miesięcy z najwyższymi odsetkami. Niekiedy banki wykorzystują konfigurację tego typu ofert i informują głównie o zarobku za ostatni miesiąc, tylko drobnym druczkiem dopisując, że tyczy się on tylko końcowego okresu. W przypadku tego tupu ofert najlepiej jest sprawdzić średnią wartość oprocentowania za cały okres.

Korzystne lokaty bankowe to bezpieczny zysk

Inwestując nadwyżkę środków pieniężnych w lokaty bankowe warto postarać się o korzystne oprocentowanie. Wówczas oprócz wysokiego bezpieczeństwa i pewnych zysków będą one w stanie również zaspokoić nasze oczekiwania. Przeglądając propozycje banków nie sposób odnieść wrażenia, że ówczesne lokaty są w coraz większym stopniu dostosowane do oczekiwań klientów. Dowodem tego może być niemal pełne zrównoważenie poziomu oprocentowania lokat depozytów krótko i długoterminowych. Jeszcze kilka lat wstecz, aby otrzymać możliwie najwyższe oprocentowanie niezbędne było wybranie inwestycji charakteryzującej się najdłuższym czasem trwania. Obecnie powyższa zależność wciąż jest dostrzegalna, jednak ma ona znacznie słabszy charakter. Czasem zdarza się, że to depozyty na kilka miesięcy wyrywają z tymi na znacznie dłuższy okres czasu. Na powyższe zmiany stawek procentowych na rynku oszczędnościowym duży wpływ ma stale powiększająca się konkurencja. W dużej mierze to właśnie nowe instytucje finansowe, jako pierwsze zdobyły się na to, aby proponować bardziej zyskowne oferty krótkoterminowe.
Wraz z nasileniem się konkurencji pojawił się problem dotyczący założenia lokaty bankowej, a dokładanie – wyboru najlepszej promocji. Dawniej, kiedy do wyboru mieliśmy możliwość skorzystania z oferty zaledwie kilku banków, nie mieliśmy żadnych rozterek, ponieważ wystarczyła chwili, aby porównać opłacalność poszczególnych zestawień. Teraz, gdy lista funkcjonujących w naszym kraju instytucji bankowych znacznie się wydłużyła, bez rankingu lokat trudno samodzielnie poradzić sobie ze znalezieniem najlepszej inwestycji. Poziom bezpieczeństwa w poszczególnych bankach jest zbliżony, co wynika z tego, iż każda instytucja podlega ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Organ ten zapewnia zwrot wpłaconych środków do równowartości 100 tys. euro. Do BFG przynależą banki zarejestrowane na terenie naszego kraju, natomiast w innych państwach funkcjonuje odpowiednik tej instytucji.

Dodaj komentarz