Czy średnia krajowa wystarczy na kredyt hipoteczny?

Te i podobne pytania często dostajemy od naszych czytelników w zapytaniach przesyłanych na skrzynkę pocztową. W IV kwartale przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 3771 zł ,a więc netto ok. 2694 zł. Czy takie zarobki będą wystarczające, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w dużych miastach, gdzie cena za 1m2 mieszkania jest często dwukrotnie wyższa niż cena 1m2 w małym miasteczku. Ważne są też oczekiwania kredytobiorców co to standardu mieszkania, metrażu itp.

Jednakże zakładając, że dochód rodziny trzyosobowej to właśnie średnia krajowa a łączne wydatku na utrzymanie mieszkania sięgają ok. 2000zł, to na ratę kredytu zostaje kwota ok. 700zł. Specjaliście z Home Broker obliczyli, że statystyczna rodzina jak powyżej, aby mogła pozwolić sobie na kawalerkę w Warszawie, musi mieć dochody netto na poziomie 3840zł. A zatem ponad 1000zł więcej niż średnia krajowa. Założono, że kredyt będzie brany w złotówkach, oprocentowanie (marża + WIGOR 3M) wynosić będzie 6,24% a kredyt będzie spłacany przez 30 lat.

Inaczej sytuacja ma się w kilku innych dużych miastach. Najlepiej sytuacja wygląda w Katowicach, gdzie, aby móc dostać kredyt na kawalerkę, wystarczą zarobki rzędu 2720zł, a na mieszkanie 2-pokojowe niecałe 3000zł. Zarabiając mniej niż 3000zł netto można również poszukać mieszkania w Szczecinie, Łodzi oraz w Bydgoszczy.

Oczywiście w naszych założeniach przyjęliśmy, że tylko 1 osoba zarabia i to na poziomie średniej krajowej. Przy pracujących 2 osobach, nasza zdolność kredytowa rośnie. Rośnie też zaufanie banków tych kredytobiorców, gdyż w razie utraty pracy przez jedną osobę, jeszcze druga osiąga dochody.

Warto postarać się o to, aby w rodzinie pracowały obie osoby dorosłe i przynajmniej jedna z nich otrzymywała pensję w wysokości średniej krajowej. Znacznie podnosi to naszą zdolność kredytową oraz pozwala obiegać się o kredyt na mieszkanie 1- oraz 2-pokojowe w dużych miastach jak Katowice czy Bydgoszcz, a nawet większe mieszkanie w mniejszych miejscowościach.

Dodaj komentarz